Няма места в детските градини! Решение на проблема!

Публикувана на: 29.10.2007, от Roditel_mama
Кoментари:9

Здравейте,

аз съм родител. Подадох молба за ясла, веднага щом имах акт за раждане до навършването на 3 години синът ми не беше приет в яслата, сега се боря с градината.

Този проблем може да бъде решен много лесно.

Предучилищната група да не бъде в градината, а да мине към училищата, където има достатъчно място.

По мнение на родители и учители от детската градина, подготовката в училище е много по-добра и разликата в първи клас е видима.

Единствения проблем, е това, че предучилищната група в училище е половин ден, но това може да се реши със занималния през другото време т.е. с работното време на детските градини.

Децата се разивават доста бързо и наистина се чувстват по- добре в училище.

По този начин ще се реши дори и частично проблема с липсата на места в детските градини.

Считам, че всички сте наясто, че обещанията за строеж на нови градини са нереалистични на този етап.

Коментари 9

28.03.2008 E-LENA

Profile

Това децата да тръгнат на 5 или на 6 годинки е ужасно.помислете за децата ,които не владеят добре езика,какво ще стане с тях?Как ще се оправят с българския език и с материяла за подготвителна група?В такъв случай детската градина трябва да е задължителана ,за да успеят тези деца да научат българския език и след това да могат спокойно да се справят.Какво се получава сега-много от тези деца идват в детска градина едва когато стане време за подготвителна група.Помислете какъв стрес е за тези деца-език ли да учат или да се подготвят за първи клас.а за учителките?Така е в провинцията.Помислете ,защото това не е за пренебрегване.Може би в големите градове е по лесно, но при нас положението е такова.А всички деца са важни за нашата родина ,нали?И всички имат право на добро възпитание и обучение. 

28.03.2008 lucy

Profile

  Съгласна сам с Вас, doremi! Детето на моя бивша ученичка, която е омъжена в Англия, тръгна на малко училище на 5 год. Когато я попитах какво означава "малко училище", тя ми каза, че това е нещо като подготвителната група в ДГ. Тя е и моя колежка по образование така, че може да прецени. Децата там неучат както е при нас по 12 учебни тетрадки и колкото повече ги държим на масичките, защото още никой не е измислил друг начин на преподаване на материала, толкова повече на децата им писва и им се отщява да са ученици. Образованието е обречено! А за тези, които не владеят български език, мога да Ви кажа, че на тях такъв не им е нужен. По-скоро на нас може да ни се наложи да научим цигански или турски.

28.03.2008 doremi

Profile

   

      Нормално е децата да тръгват на училище на 5 или 6 години,както е по света.Но трябва да се променят много неща-базата,материала в І клас,подхода на учителите,които ще работят с тези деца,организацията на режима.Предучилищните групи ще останат като задължителни в детските градини ,но това ще са сегашните трети групи.Оказва се ,че в България има за съжаление много деца,невладеещи българския език.Как ще  се обхванат те и как ще се подготвят за училище?Може би по този начин ще се спасят някои училища в малки населени места и ще се открият  места в детските градини,които ще трябва да работят с три възрастови  групи.Все още няма система за оценяване по ДОИ ,критерии и показатели .Дали така няма объркването да стане още по-голямо?Също като голям проблем се очертава липсата на педагогически кадри.Поне в големите градове е така.Много млади хора завършват и работят нещо друго за заплата над 500 лева.Трябва да се осъзнае ,че отговорността на учителя в детската градина е голяма и "първите седем" са един път в живота!Обсъждането на тези проблеми е наложително.

   

 

28.03.2008 radivdani

Profile

Няма да коментирам предимствата и недостатъците на подготовката в ПГ в детската градина и училище. Според мен този спор е безсмислен по ред причини. Всеки сам може да прецени кое най-удобния вариант за него и неговото дете. Считам ,че разлика в подготовката няма и не би трябвало да има.

    Аз също съм родител от София, който има затруднения по записване на детето си в детска градина. Слава Богу ,успях да се вмъкна в прословутия хакнат сайт, но все още не знам дали е сигурно приемането ни.

   Ясно е ,че подготвителните групи няма да решат проблема с недостига на места. Ясно е и ,че нови детски градини не строят просто така, но ние като граждани, избиратели и данъкоплатци трябва да изискваме това да се случи и то в най-кратки срокове. Някъде чух и предложение да се приемат само деца на родители,които си плащат данъците в общината под чиято юрисдикция се намира детската градина, в смисъл такъв , че ако примерно семейство Иванови си плащат данъците в Пловдив , да нямат право да ползват детските градини в София. Има резон в това ,нали? Но се питам дали пък по този начин не се опитваме да върнем позабравената практика на софийското жителство и по някакъв начин да се ограничи правото на свобдно придвижване на хората. Така ,че според мен единствения вариант е ремонт и възстановяване на старата мрежа от детски заведения, позната ни от времето на "бума на бебетата" през соца и/или строеж на нови.

 

28.03.2008 lucy

Profile

  Присъединявам се към написаното от колежките ми по- горе. Но не съм съгласна, че директорите определят кой да води ПГ. Всяка група се извежда от начало до края от един и същи екип. Тази цикличност не е случайна. Но много по-добре е децата да са на целодневен режим в ДГ, защото в ДГ се учи през целия ден. Там децата имат и други форми на обучение, така наречените допълнителни дейности, като изучаване на чужд език, спорт, модерни танци и д руги.Wink

27.03.2008 E-LENA

Profile

Уважаема мамо,много по добре ще е детето ви да е в подготвителна група в детска градина.Навярно ви е ясно ,че в полудневната група детето ви ще е до обяд и каквото научи за няколко часа -това ще е.Вдетската градина  детето ви има възможността да се занимава и след обяд.Това което се е учило преди обяд ,се затвърдява след обяд.Решавате вие.А колкото до програмите и материяла ,то той е един и същ.Помагалата се раздават от общината безплатно.А и защо да не оставите детето си да изживее още една година от детството си?Помислете и над това.Успех и вземете най правилното решение за вашето дете. 

29.10.2007 jidi

Profile
Аз също искам да ви опровергая относно,това че, подготовката в ПГ е по добра в у-ще, отколкото в детска градина.А вие уважаема госпожо,замисляте ли се каква е организацията на учебно -възпитателния процес в ДГ,може би не сте наясно че, има планирани ситуации(т.е. уч. час-ако не сте наясно със планирана ситуация)в ДГ и в следобедните моменти.А знаете ли ,че за нормалното развитие на детският организъм на 6г. дете е необходим следобеден сън,което не може едно у- ще да го осигури и за това тяхната организация е полудневна.А относно въпроса за места в ДГ - еми така е като населението на една страна се насочи в 2-3 града .За това решението е нови ДГ - това го искайте вие,родителите на тези деца, от хората,които могат да решат проблема.

29.10.2007 rummyd

Profile

Не мога да се съглася с това,че в уч-ще децата са подготвени по-добре.Материалът е еднакъв-уч.тетрадки са безплатни и за двете форми.

Разлика в нивото може да има единствено ако в градината колегите са неграмотни.Негласно директорите преценяват кои учители могат да водят ПГ.

ПОЛОЖИТЕЛНОТО в идеята за ПГ в детската градина го споменахте сама,а това не винаги е маловажно.

29.10.2007 marq_4

Profile

здравейте!Мила мамо,без да ми се сърдите може да проверите,че и в детските градини и в училищата има подготвителни групи.Изборът го прави родителя.С вас мога само да поспоря само за това,че в детските градини подготовката за 1 клас е на мн.добро ниво.Колегите обучават и почти ограмотяват децата под формата на игри.В у-ще е друго.Ако решите пишете и ще обсъдим предимствата на детската градина.Поздрави!