Мнения

„Microsoft TechKnowledge Conference 2016” събра близо 200 учители на конференция

Близо 200 учители от цяла България станаха част от тридневна конференция, посветена на последните тенденции в използването на технологиите в класната стая „Microsoft TechKnowledgeConference 2016, която се проведе на 22-24 юни във Велико Търново.

·        Ангел Стоянов Ангелов, учител по информационни технологии и докторант по методика на обучението по информатика и информационни технологии, СОУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен, представи пред колегите си „Minecraft в образованието“

·        Величка Дафчева, учител по ИТ, ОУ „Райно Попович“, гр. Карлово, разказа повече за „Micro:bit“

·        Десислава Миленкова, начален учител, 137 СОУ „Ангел Кънчев“, гр. София, показа как да се използват таблетите в класната стая

·        Венелин Николов, учител по ИТ, ОУ „Васил Левски“, гр. Разград, демонстрира „Как се използват много и различни устройства в образователния процес“

·        Людмила Дерменджиева, РКК в Първо ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, град Гоце Делчев, представи „OneNote – да учим с удоволствие!“

·        Таня Сребрева, учител по ИТ, СОУ „Проф. Д-р Асен Златаров“ гр. Първомай, разкри тънкостите на интерактивните онлайн уроци и презентации с Office Mix и Sway

·        доц. д-р Румяна Папанчева, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, бе лектор на „Технологии, математика, творчество, активно учене и сътрудничество“

·        На въпроса „Могат ли всички уроци да са и електронни?“ отговори

Борис Михайлов от Образцова математическа гимназия, гр. Пловдив

·        Иван Господинов, учител на Заедно в час, 74 СОУ „Гоце Делчев“, гр. София, разказа как да въведем модел на смесено обучение с платформата на Khan Academy

·        доц. д-р Красимира Димитрова, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, гр. Бургас, постави акцент върху необходимостта и начина на използване на съвременни технологии от подрастващото поколение в лекцията „Съвременните деца – мотивация за работа с технологии чрез участието в състезания по ИТ“

Всички лектори получиха ACER TravelMateмобилен лаптоп, разработен специално за образованието, който беше предоставен от ACER България.

„Поставихме си предизвикателство – да направим едно различно събитие като формат, програма и лектори. Над 200 преподаватели от цяла България се включиха. Това е поредното доказателство, че българският учител иска да е в крак с последните технологични тенденции в образованието. И за да продължим ангажимента си към качественото и модерно образование – всички средства, събрани от такси ще бъдат дарени на сдружение„Образование без раници“, които локализират съдържанието на KHAN Academy“, сподели Теодора Върбанова, Мениджър Бизнес развитие, сектор „Образование”, „Майкрософт България”.

„Следващата учебна година е ключова за образователната ни система: предстои  стартирането на програма „Твоят час“, финансирана в ОП Наука и образование за интелигентен растеж, която ще подкрепя финансово извънкласните форми на обучение в училищата и първата цел на „Microsoft TechKnowledgeConference 2016” е именно да захрани с идеи учителите как да се възползват от програмата и да разработят иновативни проекти. Вторият ключов момент е въвеждането на статут „Иновативно училище“ с новия Закон за предучилищното и училищното образование, за който ще се кандидатства с реални иновативни практики, реализирани през учебна 2016-2017 година. Това също бе сред основните цели на конференцията – да дадем идеи как да бъдат въведени подобни практики, като се демонстрират вече работещи такива“, допълни още Върбанова.

Основана през 1975 година, Майкрософт (Nasdaq “MSFT”), е световен лидер в развитието на софтуер, услуги и решения, които помагат на хората и бизнеса за пълна реализация на техните възможности.

През 1999 година Майкрософт открива свой офис в България. Майкрософт България е най-големият частен инвеститор в българското образование с годишни инвестиции от над 200 хил. долара в проекти, насочени към професионално развитие на учители, иновативни училища, онлайн платформа за комуникация и сътрудничество, подкрепа за успешна кариера на млади хора. Среднай-успешнитепроектинакомпанията в областта са Imagine Cup, Digi Girlz, Bizspark, Dream Spark, Office365 за EDU и други.